Job Updates

Since 2011, 669 men and 6 women have completed the CARITAS Works program.

We are pleased to announce our graduates that have recently obtained employment! We are very proud of them. (Class 67 seen here)

Below are the latest job announcements from our Works graduates: 
*Romeigus B. (Class 69) – James River Interiors, Inc., Finisher
* Jermaine C. (Class 69) – S. B. Cox, Driver
*David T. (Class 69) – McShin Foundation, Driver
*Jahi A. (Class 69) – The Healing Place, Peer Mentor
*Aaron W. (Class 69) – The Healing Place, Peer Mentor
*Willie Y. (Class 69) – AmeriCorps, Client Support Specialist
*Anthony F. (Class 69) – AmeriCorps, Warehouse Driver
*Maurice R. (Class 67) – The Healing Place, Peer Mentor & Sine, Dishwasher
*Sur W. (Class 67) – The Healing Place, Administrative Peer Mentor
*Christopher B. (Class 67) – 7th Street Reality, Carpenter
*Brian S. (Class 66) – Hyatt Place, Buffet Server
*Antonio B. (Class 68) – The Healing Place, Peer Mentor
*Carlos R. (Class 66) – The Healing Place, Peer Mentor
*Sammy S. (Class 66) – The Healing Place, Peer Mentor
*Abe L. (Class 66) – Brandito, Assembly Line Worker
William C. (Class 59) – Greenfield Senior Living, Cook
*Oscar A. (Class 66) – AmeriCorps, CARITAS Warehouse Worker
*Shannon W. (Class 64) – MCV, Floor Tech
*Robert L. (Class 66) – 150 North Lounge and Grill, Dishwasher
Darnell W. (Class 65) – Sine, Cook
*Mitch A. (Class 65) – Formex, Metal Fabrication/Installation
*Darnell W. (Class 65) – CARITAS Solutions, Laborer & McDonald’s, Line Cook
*Paul M. (Class 65) – The Healing Place, Peer Mentor
*Kevin G. (Class 65) – The Healing Place, Peer Mentor
Kellam W. (Class 64) – House Fix It, Carpenter’s Helper
Joseph M. (Class 53) – Nama Restaurant, Cook
*Brian T. (Class 60) – Greenfield Senior Living, Dietary Server
*Mitchell S. (Class 63) – 7th St. Reality, Construction
Gabe S. (Class 57) – Casa Del Barco, Server
*Drew M. (Class 64) – R. M. Masonry, Laborer
*Phil P. (Class 64) – Grid Monkey, Uprigger
*Kenny R. (Class 62) – The Healing Place, Peer Mentor
*Greg W. (Class 62) – The Healing Place, Peer Mentor
*Danny B. (Class 60) – Ron’s Home Repair, Laborer
*Luke C. (Class 62) – Tyson Foods, Inc.
*Jabraun R. (Class 62) – Allied Universal, Security Guard
William S. (Class 33) – Tyson Foods, Inc.
James G. (Lifeskills) – Fed Ex, Warehouse Worker
Kevin R. ( Class 57) – THP, Peer Mentor
*Andre B. (Class 61) – VA Polymer
Chris B. (Class 41) – DPR Construction, Laborer
Rondell J. (Class 34) – Southern Air, Plumber
Keith P. (Class 59) – Bulifant Construction, Contractor
Clarence S. (Class 61) – Tyson’s, USDA Helper
Samuel R. (Class 61) – THP, Peer Mentor
Brett B. (Class 58) – Westover Station, Barista/Cashier
*John T. (Class 57) – Amteck (Dominion), Electrician
*Tyrone B. (Class 59) – THP, Peer Mentor
*Aaron D.  (Class 59) – THP, Peer Mentor
Kevin D.  – (Class 59) – CARITAS Works, Student Coordinator
*William C. (Class 59) – Good Tymes Restaurant
Dee N. (Class 43 ) – Al Thompson Cleaning, Housekeeper
*Keith P. (Class 59) – Caliper Staffing, Collector
Joel S. (Class 34) – Caliper Staffing, Laborer
*Mark S. (Class 57) – Covenant Woods, Dining Room Manager
Sam L. (Class 12) – AmeriCorps, Furniture Bank Truck Driver
*Devin L (Class 57) – Dunmar/Allied Moving Systems, Mover
*James H. (Class 57) – James River Heating & Air, Plumber’s Apprentice
*Sean M. (Class 57) – Max’s on Broad, Server
Dee N. (Class 43) – VCU/MCV Cary Street Gym, Housekeeper
Donnell B. (Class 53) – Aramark, Custodian at MCV
*Kevin B. (Class 56) – PECCO Pallet Center, Pallet Refurbishing
Ronnie L. (Class 51) – PECCO Pallet Center, Pallet Refurbishing
*Gerald D. (Class 55) – Aramark, MCV Housekeeper
*Will L (Class 54) – Reyes Fencing, Laborer
*Clifton F. (Class 57) – The Healing Place, Peer Mentor
Rhett R. (Class 56) – THP, Peer Mentor
Jerry S. (Class 56) – THP, Peer Mentor
Chris G. (Class 56) – THP, Peer Mentor
*Kenny S. (Class 55) – James River Grounds Management
Nick O. (Class 50) – THP, Peer Mentor
Chris B. (Class 41) – Atlantic Constructors, Contractor
Arnold T. (Class 54) – Atlantic Constructors, Electrical Helper
*Brandon T. (Class 55) – ACI, Tool Room Administrative Assistant
Austin S. (Class 53) – Cougot’s Chimney, Chimney Maintenance
*Arnold T (Class 54) – TLB Enterprises, Custodial
*Donnell B (Class 53) – Imagine This, Laborer
*James B. (Class 54) – THP, Peer Mentor Kitchen Supervisor
*Robert Y. (Class 54) – HandCraft Linen, Maintenance Technician
*Cody A. (Class 54) – THP, Peer Mentor
*Chris M. (Class 54) – THP, Peer Mentor
*Bobby G. (Class 54) – THP, Peer Mentor
*Robert P. (Class 53) – Wilbros. Brothers, Asphalt
Clayton H. (Class 51) – Plant Zero Café, Cook
*Donnell B. (Class 53) – Kabana Rooftop, Dishwasher
Antione B. (Class 33) – Amazon, Warehouse Worker
*James M. (Class 52) – Towers, Housekeeping Porter
*Kristopher H. (Class 53) – CS Fournoy, Groundsman
*Joseph M. – (Class 53) – Kabana Rooftop, Cook
Michael C. (Class 47) – Keany, Warehouse
*Caleb W. (Class 53) – Rainbow Station, Teacher
*Jeff M. (Class 52) – James River Brick Supply, Laborer
*Aubrey P. (Class 53) – Sunrize Construction, Carpenter
Darrell N. (Class 43) – CARITAS Overnight Shelter
Tim N. (Class 50) – Atlantic, Electrician’s Helper
Avante J. (Class 47) – Atlantic, Electrician’s Helper
Joseph C. (Class 50) – D & H Construction, Plumber’s Helper
*Willie H. (Class 51) – Edifice Protection, Security
*Torrance A. (Class 51) – Capital Interiors, HVAC/Drywall
*Darrick B. (Class 50) – Atlantic Constructors, Heavy Equipment Operator
*Brandan C. (Class 51) – Atlantic Constructors, Electrical
Joseph C. (Class 50) – Pipeline Project VCU, Construction Worker
Michael C. (Class 47) – Pipeline Project VCU, Construction Worker
Aaron B. (Class 47) – Pipeline Project VCU, Construction Worker
Avante J. (Class 47) – Pipeline Project VCU, Construction Worker
*Preston S. (Class 49) – Capital Interiors, HVAC/Plumbing
*Edward S. (Class 51) – Capital Interiors, Plumbing
*Tramaine T. (Class 51) – Atlantic Constructors, Low Voltage Controls
Keith T. (Class 51) – Pipeline Project VCU, Construction Worker
*John P. (Class 50) – OK Foundry, Craftsman
*Todd L. (Class 51) – Imagine This, Baker
*Gregory T. (Class 51) – SND Landscaping, Landscaper
*Ronnie L. (Class 51) – ABC Drywall, Drywall Hanger
*Sherman T. (Class 51) – OK Foundry, Bobcat Driver
Chevonay Y. (Class 46) – Concentrix, Team Lead
*Larry W. (Class 50) – Dollar General, Stocking & Merchandise
*Nick O. (Class 50) – Gold’s Gym, Front Desk
*Ralph R. (Class 49) – Aramark, VCU Floor Tech
*Ronald T. (Class 50) – City Wide Plumbing, Plumber
Lonnie B. (Class 39) – Lumber Liquidators
*Eric L. (Class 50) – Cardinal Landscaping, Landscaper
*Roy T. (Class 48) – Wilbros T & D Services
*Alan C. (Class 49) – RVA Gateway, Construction Helper
*Nicholas B. (Class 50) – THP, Peer Mentor
*David C. (Class 50) – THP, Peer Mentor
*James D. (Class 50) – THP, Peer Mentor
Jason Rummel (Class 44) – AmeriCorps, Works Student Coordinator
*Scott P. (Class 49) – THP, Peer Mentor
*Andre P. (Class 49) – THP, Peer Mentor
*Dallas D. (Class 49) – THP, Peer Mentor
*Thomas B. (Class 49) – THP, Peer Mentor Supervisor Kitchen
*Kody K. (Class 49) – Gold’s Gym, Personal Trainer
Alvin L. (Class 34) – Huguenot High School, Janitorial
Dexter J. (Class 42) – Huguenot High School, Janitorial
Jordan T. (Class 44) – Stellini Foods, Driver
*Will G. (Class 49) – McDonald’s, Kitchen Supervisor
*Paul H. (Class 49) – 18th Street Management, Leasing Consultant
*Sean C. (Class 49) – Simon Green, Tree Climber
*Jacob S. (Class 47) – Teleperformance, Client Consultant
*Theodore M. (Class 48) – Cut of Excellence, Landscaper
*Donald C. (Class 48) – U-Quality, Order Puller
*Ben H. (Class 48) – The Putnam Group, Salesman
Jason C. (Class 40) – Artistic Stone, Granite Fabricator
*Robert R. (Class 48) – The Hilton, Maintenance
*Letitia F. (Class 46) – CARITAS FB, Administrative
Jacob B. (Class 42) – Capital Caulking, Caulker
*Jeremiah V. (Class 48) – THP, Peer Mentor
*Joel M. (Class 48) – THP, Peer Mentor
Jonathan S. (Class 25) – Henrico Arms, Maintenance & Groundkeeper
*Michael C. (Class 47) – Keany, Order Puller
*Steve B. (Class 46) – Keany, Forklift Operator
*Samuel S. (Class 47) – The Towers, Housekeeping Porter
*Paul R. (Class 47) – Cougats Chimney, Helper
*Dwight H. (Class 45) – Dominion VA Power, Line Worker
*Avante J. (Class 47) – OK Foundry, Mold Maker
Sanjay H. (Class 25) – Katherine & Southall, Laborer
*Richard R. (Class 46) – Michael Maddix Construction, Contractor
*Joey R. (Class 47) – Slocum Contracting, Contractor
Dell J. (Class 34) – Advanced Plumbing, Plumber
*Brian H. (Class 47) – Outdoor Dreams, Installer
*Aaron B. (Class 47) – Peer Mentor, THP
*James B (Class 47) – M&W Contractors, Contractor
*Steven L. (Class 45) – The Towers, Maintenance
*Choice E. (Class 46) – AmeriCorps, Warehouse Driver
*William S. (Class 46) – Keany Produce, Forklift Operator
*Shawn B. (Class 42) – Symbol Mattress, Warehouse
*Shawn G. (Class 42) – U-Quality, Shipping and Receiving
*Jesse G. (Class 41) – CTI Consultants, Senior Inspector
*Danny M. (Class 43) – Solid Works, LLC, Masonry
*Sam S. (Class 43) – Chili’s, Supervisor
*Timothy F. (Class 43) – Complete Underground, Supervisor
*William E. (Class 43) – The Healing Place, Peer Mentor
*Dave M. (Class 43) – Complete Underground, Office Work
*Allen H. (Class 43) – Complete Underground, Driver
Darrick J. (Class 34) – AmeriCorps, CARITAS Furniture Bank
Jesse H. (Class 37) – Aerotek, Philip Morris, Maintenance
*Jared E. (Class 44) – OK Foundry, Bobcat Driver
*Darrell N. (Class 43) – AmeriCorps, Enterprise Specialist
Michael S. (Class 39) – THP, Peer Mentor
*Kyle M. (Class 44) – THP, Peer Mentor
*George H. (Class 44) – THP, Peer Mentor
*Jason S. (Class 39) – THP, Peer Mentor
*Jonas L. (Class 45) – More Than Moving, Mover
*Ronald C. (Class 45) – AmeriCorps, Warehouse
*James S. (Class 45) – Evergreen Enterprises, Forklift Operator
*Donald L. (Class 45) – Chesapeake Bay Cabinet Co., Cabinet Installer
Roth S. (Class 41) – Doubletree Hotel by Hilton, Houseman
*Sean F. (Class 46) – The Healing Place, Peer Mentor
*Sean B. (Class 46) – The Healing Place, Peer Mentor
*Kenneth M. (Class 46) – The Healing Place, Peer Mentor
*Seren H. (Class 46) – The Healing Place, Peer Mentor
*Chevonya Y. (Class 46) – Kroger, Customer Service
CJ Johnson (Class 41) – A Appliance Repair, Delivery Driver
*Willie B. – Laborer, OK Foundry
*Jacob B. – Landscaper, By the Yard
DaQuan J. – Promotion, Surface Miner, Luck Stone
Lee J. – Construction, Rayford  Smith
Jala’l M. – General Cleaner, GCA Dupont
*Chris B. – Bobcat Driver, OK Foundry
*CJ J. – AmeriCorps Driver, CARITAS FB
Rondell J. – Forklift Operator, Hurricane Fence
*Zayd M. – Peer Mentor, THP
*Roth S. – Peer Mentor, THP
*Calvin H. – Warehouse Worker, Symbol Mattress
*Gary A. – CDL Driver, Wilbros T & D
Jason T. – Warehouse Worker, Dominion Packing
*Eric R. – The Doorways/MCV Hospitality House
*Saiyd S. – Customer Service, Allianz
Donald W. – Dietary Porter, The Towers
Ethan V. – Chef, The  Betty on Davis
Lonnie B. – Pallet Repair, Chep Recycling
Mike H. – Order Picker, Keany Produce
Joshua M. – Driver, Napoleon Taxi Service
Glen T. – Moulder/Operator, Welborne & Wright
*Chris C. – Housekeeping, VCU Medical Center
*Kiko F. – Short Order Puller, Keany Produce
*Frank R. – Residential Counselor, Franklin Grove
*Joshua H. – Peer Mentor, THP
David P. – Chef, Homemades by Suzanne
*Jamar C. – Stocking & Cashier, Dollar Tree
*Francisco C. – Order Fetcher, Keany Produce
Omar W. – Packaging, Cadmus Printing
William F. – Maintenance, Holiday Inn
Anthony S. – Promotion to Project Manager, New Leaf Landscapes
Theodore D. – Promoted to full time, salaried with benefits at Cadmus Printing
Shane C. – Cutter & Filler, Thompson Construction, Inc. at Philip Morris
Jesse H. – Production, Adams and Garth (Lineage)
Chris G. – Electrician, RK Newman Electric Services, Inc.
Matthew N. – Dietary Porter, The Towers
Mike N. – Technician, Pine Environmental
Ernest W. – Laborer, Biase Corporation
Tyree C. – Retail, Ellwood Thompson
Jeffrey B. – Peer Mentor, The Healing Place
Robert H. – Peer Mentor, The Healing Place
Brian C. – Project Manager, Binswanger Glass
Johnnie R. – Warehouse Associate, Keany Produce
Joshua P. – The Towers

*Denotes first job following CARITAS Works Program